У Латвії викрили схему отримання посвідок на проживання через фіктивні інвестиції
Ринки 28.04.2026 21:19
За даними Open4business, у Латвії програма так званих «золотих віз» знову опинилася в центрі скандалу після того, як Служба фінансової розвідки країни виявила понад 20 компаній, які, за її оцінкою, використовувалися для фіктивних інвестицій з метою отримання посвідок на проживання. Про це повідомило латвійське громадське медіа LSM з посиланням на розслідувальну програму De Facto.
За даними розслідування, близько 200 іноземців вклали в статутний капітал таких компаній понад 10 млн євро. При цьому, як зазначається, кошти часто не використовувалися для реальної економічної діяльності, а перенаправлялися організаторам схеми або переміщалися по колу між пов'язаними особами, не створюючи помітної користі для економіки Латвії, але формально даючи підстави для подання на посвідку на проживання.
Програма передбачає можливість отримання тимчасового дозволу на проживання в Латвії при інвестиції 50 тис. або 100 тис. євро в капітал компанії. У 2025 році ця процедура принесла країні майже 6 млн євро, а загалом за нею посвідку на проживання отримали 341 особа, включаючи інвесторів та членів їхніх сімей. При цьому, як підкреслює LSM, держава системно не оцінює, наскільки значним є реальний внесок цих компаній — за оборотом, кількістю співробітників або фактичною діяльністю.
Інтерес до програми в останні роки зростав. За даними Управління у справах громадянства та міграції Латвії, минулого року було подано 109 заяв — більш ніж уп'ятеро більше, ніж у 2021 році, коли їх було 20. Однак позитивне рішення отримали лише приблизно третина заяв, оскільки претенденти проходять перевірки безпеки та благонадійності.
Розслідування також наводить приклад компанії L Hotels, створеної близько півтора року тому. Дев'ять її інвесторів подали заявки на посвідку на проживання минулого року, а в списку акціонерів компанії значаться 30 осіб з Індії, Афганістану, Пакистану, Туреччини, Чилі, Малаві, Сирії, Вануату та інших країн. Більшість із них вклали по 100 тис. євро, але отримали акції категорії B, які, згідно зі статутом, не дають права голосу.
Голова Служби фінансової розвідки Томс Платацис заявив, що в деяких випадках обов’язкові за законом 50 тис. євро фактично були тими самими грошима, багаторазово використаними по колу. LSM підкреслює, що ця історія знову посилила критику програми, яка спочатку мала стимулювати інвестиції та залучати заможних іноземців, але з самого початку супроводжувалася звинуваченнями у зловживаннях.
Теги: Латвія золота віза фіктивна компанія Переглядів: 121