Через нульову квоту на вивезення брухту держава втрачає 12 млн євро щомісяця
Металургія 24.03.2026 17:50
В результаті введення з 1 січня поточного року нульової квоти на експорт брухту чорних металів галузь заготівлі брухту втрачає свій потенціал, скорочує заготівлю сировини та змушена скорочувати працівників, заявив голова Української асоціації вторинних металів («УАВтормет») Володимир Бублей на прес-конференції в прес-центрі агентства «Інтерфакс-Україна» на тему «Заборона на експорт брухту: економічні наслідки для ринку та держави» у вівторок.
За його даними, по суті заборона на експорт брухту без складання балансу споживання та заготівлі цієї сировини негативно вплинула на роботу брухтозаготівельних підприємств. При цьому впало виробництво сталі в Україні: за січень-лютий 2026 року порівняно з аналогічним періодом 2025 року виробництво сталі знизилося на 13,3% — з 1,183 млн тонн до 1,026 млн тонн.
При цьому закупівля брухту чорних металів на металургійні підприємства істотно скоротилася – на 31,7%, з 257,8 тис. тонн до 176 тис. тонн. Водночас заготівля впала на 41,1% – з 313,6 тис. тонн до 184,8 тис. тонн.
«Раніше експорт брухту становив 20–25%. Нам було комфортніше працювати на внутрішньому ринку. І працюємо на ньому й зараз, і хочемо працювати в Україні», — сказав Бублей, підкресливши, що ціна на брухт у ЄС є привабливішою і сягнула 300–330 євро за тонну.
«Держава втрачає 12 млн євро щомісяця через заборону на експорт. Втрачає 200 млн грн податків. При цьому металурги забезпечені брухтом на 112%», — навів свої дані голова «УАВтормет».
За його оцінками, Україна у 2026 році виробить 7,4 млн тонн сталі, для чого знадобиться 1,5 млн тонн брухту — галузь може забезпечити до 2 млн тонн брухту.
Генеральний директор ТОВ «Укрмет-Інвест» Сергій Вовк констатував, що брухт, який заготовляють компанії, не викуповують металургійні заводи, запас брухту на даний момент у його компанії досяг 13 тис. тонн. «Експорт — єдина можливість вижити для галузі», — вважає генеральний директор.
Генеральний директор групи компаній «Укрмет» Владислав Клещинський додав, що заборону було введено через нібито дефіцит брухту.
«Але дефіциту немає. 30–50% максимум купують металургійні заводи. Тож назвати це дефіцитом неможливо. Зараз ринок брухту в Україні — це ринок металургійних підприємств, які диктують ціни. Ми вже скоротили 50% персоналу, 35 підрозділів працюють на 20% своїх потужностей, закрили всю експортну інфраструктуру», — заявив гендиректор.
Директор ТОВ «Міртен» Микола Климович уточнив, що у 2022–2026 рр. ринок брухту буде профіцитним, і поставки брухту на експорт були можливістю його реалізувати.
За оцінками фахівців, після урядової заборони на експорт брухту заготівельна галузь перебуває в «жорсткій рецесії» з тенденцією до подальшого скорочення заготовок.
Раніше Бублей заявляв, що заборона на експорт автоматично вплинула не тільки на обсяги заготівлі, але й на внутрішні ціни, адже зниження конкуренції дозволило металургам відчути себе монополістами на внутрішньому ринку. Так, вартість однієї тонни брухту на заготівельних майданчиках впала вдвічі: з 8000 грн/т до 4000 грн/т.
У таких умовах компанії, що займаються заготівлею брухту, змушені скорочувати штат співробітників. За січень-лютий 2026 року порівняно з аналогічним періодом минулого року кількість працівників галузі істотно скоротилася. Тільки за перші два місяці підприємства нашої галузі були змушені звільнити близько 2 тис. працівників, повідомив голова «УАВтормета».
«Тенденція невтішна: майже щодня ми отримуємо повідомлення від компаній про повне зупинення діяльності або істотне скорочення штату. За нашими прогнозами, вже до травня в галузі буде скорочено 4 тис. працівників», – прогнозував раніше Бублей.
За дослідженнями «УАВтормет», через заборону на експорт щомісяця держава недоотримує близько 200–250 млн грн податків. Окрема стаття втрат — це валютні надходження: вже втрачено близько 25 млн євро.
Як повідомлялося, українські підприємства в січні-лютому поточного року скоротили експорт брухту чорних металів на 77,3% порівняно з аналогічним періодом минулого року — до 9,309 тис. тонн з 40,980 тис. тонн. Згідно зі статистикою Державної митної служби (ДМС), у лютому експорт був відсутній, у січні було вивезено 9,309 тис. тонн, у грудні 2025 року — рекордні 68,520 тис. тонн брухту.
Ломзаготівельні підприємства України у 2025 році збільшили вивезення брухту чорних металів на 45,3% порівняно з попереднім роком – до 448,685 тис. тонн з 293,190 тис. тонн.
Через різке зростання вивезення стратегічної сировини з України Міністерство економіки ініціювало введення режиму ліцензування та квотування експорту брухту з встановленням нульового обсягу квоти. Уряд тимчасово ввів нульову експортну квоту на 2026 рік на експорт брухту чорних металів.
Підприємства з заготівлі брухту в Україні у 2024 році збільшили експорт брухту чорних металів на 60,7% порівняно з 2023 роком — до 293,190 тис. тонн з 182,465 тис. тонн. У грошовому вираженні вивезення брухту за рік зросло на 73,2% — до $91,311 млн з $52,723 млн.
Джерела: https://interfax.com.ua/news/press-announcement/1153229.html; https://uavtormet.com/en/na-mezhi-katastrofy-zagotivlya-bruhtu-chornyh-metaliv-vpala-na-40/
Теги: УАВторМет експорт металобрухт заборона Переглядів: 92