Темп приросту ВВП України в травні становив 3,5%

Ринки 19.06.2024    11:08

Темп приросту валового внутрішнього продукту (ВВП) України в травні сповільнився до 3,5% з 4,2% у квітні та 4,8% у березні внаслідок істотного пошкодження російськими атаками генерації електроенергії, ідеться в Місячному економічному моніторингу Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).

"Через пошкодження генерації електроенергії були застосовані обмеження постачання електроенергії для бізнесу. За оцінкою ІЕД, темпи приросту в переробній промисловості сповільнилися до 5% з 11%. Водночас легша логістика підтримувала розвиток сектору. Йдеться, зокрема, про машинобудування та металургію", - зазначили в ІЕД.

Згідно з оцінками інституту, приріст реальної валової доданої вартості (ВДВ) у видобувній промисловості зріс на 2% завдяки досить стійкому видобутку газу, залізної руди, а також будівельних матеріалів.

Реальна ВДВ у транспорті зросла майже на 15% порівняно з 11% у квітні, зокрема, через розблокування західних кордонів, а також унаслідок ефекту статистичної бази.

"На відміну від слабкої роботи "зернового коридору" у 2023 році, Український морський коридор дозволяє підтримувати високий експорт через морські порти. При цьому везуть не тільки зернові, а й залізну руду, і продукцію металургії", - констатували в ІЕД.

У травні, як і в попередні три місяці, споживча інфляція була дещо вищою за 3% (3,3%). В ІЕД вважають, що це відображало гарний врожай торік (і для деяких продуктів цьогоріч) і низькі порівняно з минулим роком експортні ціни на українську с/г продукцію, зниження логістичних витрат на імпорт і значну конкуренцію за споживчий попит.

Як уточнили в ІЕД, це поки що компенсувало збільшення низки статей витрат бізнесу через зростання зарплат, зростання вартості пального та е/е, ослаблення гривні до долара.

Очікується, що баланс між факторами, що стримують зростання цін, і зростанням витрат постачальників і торговельних мереж можуть змінитися в наступні місяці і призвести до прискорення інфляції.

Водночас помірні інфляційні очікування та порівняно обмежений попит надалі стримуватимуть зростання цін, тому різкого підвищення цін на більшість товарів не очікується. Винятком стало підняття урядом тарифу на е/е, що призвело до збільшення індексу споживчих цін більш ніж на 1%.

Місячна інфляція в травні прискорилася до 0,6% через подорожчання фруктів на 10%. Водночас продовжували знижуватися ціни на яйця: вони подешевшали на 14% і майже вдвічі порівняно з груднем минулого року. Ціни на інші товари зростали в середньому на 0,3%.

Як повідомлялося, після зростання ВВП України на 5,3% у 2023 році Нацбанк очікує його сповільнення у 2024 році до 3%, тоді як уряд - до 4,6%. На думку Мінекономіки, зростання ВВП за січень-квітень цього року становило 4,4%, тоді як НБУ оцінив його в 3,7%.
Раніше аналітичний центр Experts Club і Максим Уракін випустили відео аналіз того, як змінювалися ВВП країн світу за останні роки, детальніше відео аналіз доступний тут - https://youtu.be/w5fF_GYyrIc?si=BsZmIUERHSBJrO_3

Підписатися на ютуб канал Experts Club можна тут - https://www.youtube.com/@ExpertsClub

 

Теги:   ввп Уракін макроекономіка Experts Club ІЕІ Переглядів:   128

Читайте також:

13.07

Ковальська купує другий дозвіл на Коростенське родовище гранітів

12.07

Кабмін спрямував 6,8 млрд грн на програму "еВідновлення"

12.07

Обсяг китайського експорту зріс на 8,6%, імпорт знизився на 2,3%