Україна збільшила експорт соняшникового шроту майже на чверть

Ринки 12.06.2024    14:22

Україна за дев'ять місяців 2023-2024 макетингового року (починається в липні) експортувала майже 3,8 млн тонн соняшникового шроту, що на 23% більше, ніж за аналогічний період минулого сезону. Як повідомило інформаційно-аналітичне агентство «АПК-Інформ», цей показник став максимальним значенням для вересня-травня за останні чотири роки.

"Основним імпортером українського шроту в поточному сезоні залишається Євросоюз із часткою 45% (39% у попередньому МР). Експорт шроту у вересні-травні 2023/24 МР у даному напрямку збільшився на 41%, тоді як до Китаю скоротився на 12%", - зазначили аналітики.

Експерти нагадали, що Європейський Союз затвердив «захисне мито», яке набуває чинності 1 липня, на імпорт більшості зернових, олійних і продуктів переробки російського та білоруського походження в розмірі EUR95/тонна продукції, що імпортується в ЄС.

"В олійному секторі найбільше це може вплинути на ринки шротів. Обсяги експорту даної продукції російського походження в Євросоюз були значними і переорієнтувати їх на інші ринки буде досить проблематично. Але, з огляду на географічне наближення до глобального світового імпортера - азіатського ринку, частину обсягів може бути переорієнтовано в цьому напрямі, зокрема, до Китаю", - прогнозують вони.

Вони звернули увагу, що в новому сезоні очікується загострення конкуренції на китайському ринку, що може призвести до подальшого скорочення на ньому частини українського соняшникового шроту на користь російського.

Водночас ця ситуація може позитивно вплинути на обсяги відвантаження українського соняшникового шроту на європейський ринок. Країни ЄС поточного сезону збільшили імпорт українського продукту на 6%, до 1,2 млн тонн (за липень-травень 2023/24 МР - дані Єврокомісії), проте обсяг імпорту російського продукту за цей же період теж збільшився на третину - до 775 тис. тонн.

«Захисне мито» ЄС також може добре позначитися на українському ринку ріпакового шроту, особливо напередодні старту переробки ріпаку. Так, для цього сектора Євросоюз є ключовим ринком реалізації з часткою близько 73%, і де український продукт доволі серйозно конкурує з російським і білоруським. Зокрема, частка російського ріпакового шроту в загальному імпорті країнами ЄС цього продукту становить у поточному сезоні 41%, білоруського - майже 32% і тільки близько 21% - це український шрот", - резюмували в “АПК-Інформ”.

Теги:   Переглядів:   118

Читайте також:

14.07

"ВУСО" страхуватиме автотранспорт "Кіровоградобленерго" за ОСЦПВ

14.07

Посол Франції зустрівся з українськими атлетами і пара атлетами

14.07

"ВУСО" страхуватиме автотранспорт "Кіровоградобленерго" за ОСЦПВ