Рентабельність олійних культур в Україні в цьому сезоні сезоні буде вищою - експерти

Ринки 16.06.2024    14:03

Рентабельність основних видів сільгоспкультур із 2023 року стабільно покращується, але виробництво зернових досі не досягло беззбитковості, а прибутковість олійних культур залишається мінімальною, 2024 року рентабельність олійних буде вищою, ніж прогнозувалося раніше, а виробництво зернових залишиться збитковим. Відповідний прогноз міститься в дослідженні Міністерства аграрної політики і продовольства та Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ).

"Поліпшення рівня рентабельності порівняно з попереднім періодом пов'язане з відновленням експортних морських шляхів. Це знизило вартість логістики та дало змогу збільшити закупівельні ціни на внутрішньому ринку, навіть незважаючи на зниження світових цін на всі види зернових та олійних культур", - зазначили аналітики.

За їхньою інформацією, за останні шість місяців ціни на елеваторах зросли на 38% для зернових культур і на 14% для олійних порівняно з аналогічним періодом минулого року. Ціни в українських портах також збільшилися, але не так відчутно, адже вартість логістики залишається досить високою. При цьому закупівельні ціни на українському ринку ще значно відстають від світових.

З початку 2024 року змінилася структура експортних маршрутів. Логістика агропродукції через річкові порти Дунаю відігравала важливу роль для України, коли глибоководні порти Одеси не працювали. Але на сьогодні потенціал експортного шляху Дунаєм не використовується на повну через більшу вартість логістики в цьому напрямку порівняно з глибоководними портами Одеси, нагадали експерти.

Тенденція до зниження середніх норм внесення добрив у галузі триває. Хоча восени 2023 року і було зафіксовано збільшення норм внесення добрив під озимі культури, навесні 2024 року норми внесення знову скоротилися - в середньому на 5% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Основними причинами зменшення норм внесення добрив є брак обігових коштів і подорожчання їхньої вартості через зміни до Митного Кодексу та загальну ситуацію невизначеності в галузі у зв'язку з війною.

Аналітики звернули увагу, що великі виробники практично не знизили норми внесення добрив, в той час, як дрібні аграрії були змушені їх скоротити в середньому на 10-15%. Норми внесення засобів захисту рослин залишилися на тому ж рівні, адже зменшення використання ЗЗР може призвести до погіршення врожайності та якості зернових і олійних культур.

За результатами 2024 року Мінагрополітики та УКАБ прогнозують вищий рівень рентабельності рослинництва порівняно з попереднім прогнозом. Прибутковість соняшнику очікується на рівні $45 за тонну (-$4/т у 2023 році), сої - на рівні $83/т ($69), ріпаку - на рівні $78/т ($5/т). Виробництво ж зернових залишиться збитковим.

"На результати галузі рослинництва цьогоріч найбільше впливатимуть такі фактори, як зменшення норми внесення добрив і, як наслідок, незначне зменшення врожайності, а також зниження вартості експортної логістики, зменшення цінового розриву між ціною на елеваторах та українських портах завдяки налагодженню експортних відвантажень, що сприятиме більш активному відновленню внутрішніх закупівельних цін", - констатували аналітики.


 

Теги:   олійні культурию Україна Переглядів:   222

Читайте також:

18.07

БФ "Центр порятунку життя" відкрив у Києві реабілітаційний центр Tytanovi Rehab

18.07

Європейська комісія схвалила виділення Україні першого траншу EUR4,2 млрд бюджетної підтримки

17.07

Pernod Ricard продає портфель винних брендів консорціуму інвесторів AWL